O Aikidu a našem Dojo

Aikido je bojové umění pocházející z Japonska. Hlavní myšlenkou je využití síly útočníka ve prospěch obránce. Dalšími charakteristikami Aikido je důraz na respekt nejen k zdraví obránce, ale i k zdraví a životu útočníka. Ačkoliv je Aikido relativně mladé – založil jej Morihei Ueshiba  ke konci dvacátých let dvacátého století – vychází ze starých japonských bojových umění. Díky minimálním nárokům technik na fyzickou sílu je Aikido vhodné takřka pro každého – ženy či starší osoby nevyjímaje.

Morihei Ueshiba, zakladatel Aikida.
Morihei Ueshiba, zakladatel Aikida.

Specifikem našeho dojo je, že se zajímáme nejen o soudobé verze technik Aikido, ale i o jejich historii. Aikido nevzniklo z ničeho. Vyvinulo se z bojových umění s dlouhou historií. Proto existuje mnoho historických pramenů (například dobové dřevoryty) ze kterých lze čerpat informace o pomyslných předcích jednotlivých technik. Tyto informace jsou cenné už jen proto, že na rozdíl od dnešních dnů, tehdy na správném provedení techniky často závisel život. Porovnání rozdílů pak vede k lepšímu pochopení myšlenek stojících za vývojem v Aikidu. Společné rysy pak na druhé straně ukazují funkční základ techniky. Fakt, že samurajové byli málokdy neozbrojení, vede k tomu, že často cvičíme Aikido se zbraněmi (Jo, Bokken, Iaito – dřevěné repliky tyče, meče a kovový meč pro trénink).   

Takashi Kuroki Sensei 5. dan Aikido Aikikai
Náš učitel Takashi Kuroki 6. dan Aikido Aikikai, 5. dan Iaido.

Naším hlavním učitelem je pan Takashi Kuroki, 6. dan Aikido Aikikai, 5. dan Iaido. Proto je naše Dojo (klub)  pod záštitou jeho domovské organizace – Yufukan. Takashi Kuroki Sensei pravidelně jezdí do České Republiky a při návštěvě Prahy vede tréninky v našem Dojo.

Takashi Kuroki Sensei is teaching techniques from Nishio Sensei.
Takashi Kuroki Sensei nám předává techniky získané od Shoji Nishio Sensei (na obrázku).

Yufukan sdružuje kluby Aikido po celé Evropě. V České Republice reprezentuje Yufukan Marcel Burdych 3. dan Aikido Aikikai, vedoucí oddílu Aikido Rakovník

Historické formy technik Aikido jsou k nalezení na dobových dřevořezech.
Historické formy technik Aikido jsou k nalezení na dobových dřevořezech.

Naše Dojo má úzké vazby na oddíl boxu. Tam se naši studenti mohou seznámit se základy boxu pro zlepšení atemi (jeden trénink týdně zdarma jako bonus). 

Aikido club v Praze