Galerie

Fotky z tréninku pod vedením Matsuba Senseie 6. dan Aikido

V lednu jsme měli příležitost zacvičit pod vedením vynikající osobnosti Senseie Matsuba Kunimasa 6. dan Aikido (stránky). Sensei je proslulý kovář s mnoha prestižními oceněními; jako jeden z mála získal titul „mukansa“  (“without judgement”). Nositelé tohoto prestižního titulu se nemohou učastnit mečířských soutěží, jejich práce je vystavena bez hodnocení porotců. Těžko si představit vyšší ocenění.

Kromě tvorby mečů se věnuje i Jiki Shinkage Ryu a Tameshigiri. Z toho je patrný zájem o Japonské meče ze všech úhlů pohledu, od čistě estetického, až po funkční. Před tréninkem se konala přednáška o mečířství v Dobré čajovně na Václavském náměstí, kde nám spoustu těchto aspektů přiblížil.

Na tréninku nám ukázal několik méně komplikovaných technik, důraz však kladl uvolnění na správné provedení. Tady se projevil pro nás nečekaný požadavek Senseie na maximální počet cvičenců, protože Sensei kontroloval provedení techniky osobně. Tedy Sensei cvičil pro každého z nás jako Uke, dokud nám neukázal co zlepšit. Kloubouk dolů!

Zbývá už jen poděkovat za krásný trénink a ukázat fotky. Zvláštní poděkování navíc patří Jakubovi Zemanovi za skvělé tlumočení z japonštiny.

 

 

Stáž v Saignelegiere 2016

Tento rok jsme opět zavítali do Saigneleriere na stáž Tada senseie 9.dan. Takhle jsme vypadali po celonoční cestě autem 😀 :

Takto jsme vypadali po celonoční cestě autem - this is the way we look after all-night journey
Takto jsme vypadali po celonoční cestě autem – this is the way we look after all-night journey

Stáž se už tradičně vydařila, letos však navíc i počasí vyšlo ideálně – slunečno a přitom ne příliš horko. Na tatami se fotit nemělo (jak jsem zjistil později), takže nikomu neříkejte o těchto fotkách:

K již ustálenému zvyku degustování dobrých červených vín a užívání si společností ostatních Aikidistů na lavici za Caffe de Soleil jsme přidali zvyk nový, zakončení každého tréninku trochou Tantodori – jen tak pro radost ze hry.

Těšíme se na další ročník a snad se potkáme na tatami dřív.

Trénink podle dřevorytů

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vzali techniky Aikido? Minulou středu jsme si tréninku pohrávali s touto myšlenkou. Mnoho historických dřevorytů vyobrazuje pomyslné předky technik Aikido, proto se náš trenér Dmytro Bulgakov 2. dan Aikido Aikikai rozhodl  sestavit z takových technik trénink. Dokonce přinesl ukázat i několik originálů ze kterých čerpal. Více na fotkách.

Pokračování textu Trénink podle dřevorytů